Stagnacja treningowa – jak radzić sobie z brakiem efektów

Na brak postępów na siłowni ma wpływ wiele czynników, warunkujących efektywność treningową. 

Trener personalny, osobisty Częstochowa Karol Klimczyk

Na brak postępów na siłowni ma wpływ wiele czynników, warunkujących efektywność treningową.

Mogłoby się wydawać, że problem stagnacji treningowej jest powszechny wśród osób trenujących na siłowni i każdy przynajmniej w teorii wie jak sobie z tym zjawiskiem radzić. Otóż nic bardziej mylnego, bardzo często ludzie nie wiedzą, w jaki sposób zmienić swój sposób trenowania a jeśli już wiedzą to przyzwyczajenia biorą górę i w dalszym ciągu wykonują stary schemat bezmyślnie powtarzany od długiego czasu. A wystarczy zastosować się do kilku cennych rad:

1. Kulturystyka jak żadna inna dyscyplina sportu wymaga wyjścia ze swojej strefy komfortu i poszukiwania coraz to nowszych rozwiązań stymulujących nasz organizm. Dlatego niezbędna jest przemyślana zmiana reżimu treningowego, stosowanie nowych metod, form, cykli treningowych z uwzględnieniem fizjologii poszczególnych partii mięśniowych.

2. Stosowanie przemyślanej diety z uwzględnieniem makroskładników. Pamiętajmy również o odpowiednim suplementowaniu tak niezbędnym podczas wzmożonego wysiłku fizycznego.

3. Brak snu i regeneracji znacząco wpływa na poziom formy sportowej. Podczas treningu dokonujemy dewastacji organizmu, która to w okresie regeneracji musi zostać naprawiona z naddatkiem.

4. Zbyt duży poziom kortyzolu. Kortyzol jest to hormon produkowany przez nadnercza. W wyniki długotrwałego stresu, przemęczenia oraz złej diety może dojść do jego nadprodukcji, co w konsekwencji doprowadza min. do katabolizmu białek. Aby temu zapobiec warto jest wzbogacić swoją dietę o żeń-szeń, różaniec górski obniżające jego poziom.

5. Zbyt duże ciężary. Często na siłowni można zobaczyć kogoś, kto za wszelka cenę stara się podnieść ciężar nieadekwatny do swoich możliwości, zapominając przy tym o prawidłowej technice. Takie rozwiązanie może jedynie doprowadzić do kontuzji, dlatego warto skupić się na technice i prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń a ciężary przyjdą z czasem.

6. Pomijanie rozciągania i rolowania. O ile jeszcze o rozgrzewce pamiętają prawie wszyscy o tyle o rolowaniu czy rozciąganiu już nie koniecznie. A to bardzo ważne elementy kończące jednostkę treningową. Pomagają w utrzymaniu właściwej biomechaniki ruchu, zachowaniu sprawności powięzi, mięsni oraz stawów.