Jak często trenować?

Jak często trenować?

Jest to chyba najczęściej zadawane pytanie, przez osoby, które zaczynają swoja przygodę z treningiem siłowym, nie należy do najłatwiejszych, gdyż ilość zmiennych determinujących cały proces jest dość duży. Aby odpowiedzieć na to pytanie postaram się przybliżyć najważniejsze z nich.

Podczas ćwiczeń fizycznych, oddziałujemy na nasze ciało, nowy bodziec staje się wyzwaniem dla organizmu.  Po zapoznaniu się z wyzwaniem, następuje proces adaptacji, regeneracji oraz gotowości na kolejne większe bodźce. Może również nastąpić efekt przemęczenia, gdzie nasze ciało pod wpływem zbyt dużego obciążenia, zatraci zdolność regeneracji, co w konsekwencji prowadzi do urazów i kontuzji.

Kolejnymi niezwykle ważnymi czynnikami mającymi wpływ na ilość jak i objętość treningową jest wiek, płeć oraz stan zdrowia. Te trzy czynniki w dużej mierze powinny wpływać na nasz trening. Gdzie dobór ćwiczeń, obciążeń, ilość serii, czas trwania treningu, dobieramy indywidualnie do możliwości organizmu. 

Liczba treningów powinna być również uzależniona od doświadczenia oraz zdolności do adaptacji na nowe bodźce. Osoby dopiero zaczynające powinny trenować od 2 do 3 razy w tygodniu. Zazwyczaj zaczynając systemem FBW, co pozwala wykorzystać możliwości organizmu w celu ciągłego zwiększania obciążenia. Wraz ze wzrostem doświadczenia, wydłuża się czas, w którym organizm adaptuje się do nowego bodźca. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest podzielenie treningu na partie mięśniowe, co umożliwia odbycie nawet 4 jednostek treningowych. Można tutaj zastosować system, push and pull czy Upper Lower itp. Natomiast zawodowcy swoje plany układają dzieląc je na poszczególne okresy budowania masy, siły, definicji itp. Podczas których wykorzystują rożne metody oraz formy treningowe często wykonując wiele jednostek treningowych tygodniowo.

Nie możemy zapomnieć o sposobie odżywiania oraz ilości snu. Te dwa czynniki znacząco wpływają na ilość jak i jakość treningu. Zbilansowana dieta w połączeniu z odpowiednia liczba przespanych godzin, pozwalają na szybszą regeneracje, cięższe oraz częstsze treningi.

Rodzaj ćwiczenia, ilość powtórzeń, wykorzystywany sprzęt również definiują ilość treningów, jakie możemy wykonać. Gdzie w zależności od zaangażowania ilości jednostek motorycznych nasz organizm potrzebuje odpowiednio dużo czasu na regeneracje. Jak widzimy bardzo dużo czynników wpływa na częstotliwość treningów. Prawidłowa regeneracja, w połączeniu z odpowiednim doborem programu treningowego, ilości powtórzeń, ciężaru itp. daje możliwość uzyskania lepszych efektów. Nie zawsze ciężej czy więcej znaczy lepiej.